چند حقیقت عجیب درباره پیامک

01 آبان 1396
10:46

در سال 2010 مردم رقم اعجاب انگیز 6.1 هزار میلیارد پیام کوتاه ارسال کردند یعنی 192 هزار پیام کوتاه در ثانیه! میزان درآمد صنعت در ارسال پیام های کوتاه 114 میلیارد و ششصد میلیون دلار در سال بوده است.
در سال 1992 نوکیا 1011، یکی از اولین گوشی های موبایل با شکل ساده، تنها امکان 60 دقیقه مکالمه به کاربر می داد. حافظه این گوشی فقط برای ذخیره 99 شماره مخاطب کافی بوده و یک صفحه نمایش کوچک سیاه و سفید داشت. مقایسه آن با LUMIA800 امروز مثل مقایسه خودروی فورد مدل T با شاتل فضایی در تمامی زمینه ها است، به استثناء یک مورد : امکان تایپ و ارسال پیام.
پدر پنل اس ام اس مانی ماکونن، یک مهندس فلاندی است. او در سال 1984 در یک پیتزا فروشی در کپنهاگ، وقتی برای شرکت در کنفرانس در مورد آینده ارتباطات موبایلی به دانمارک آمده بود ایده سرویس پیام رسانی برای گوشی های دیجیتال GSM به ذهنش خطور کرد. متاسفانه او هرگز برای این کار پیشگامانه دستمزدی دریافت نکرد، زیرا حق امتیاز این ایده را به ثبت نرسانده بود.
یک سال بعد، فرمت 160 کاراکتری توسط محققی در زمینه ارتباطات به نام فریدهای هیلبرند تعیین شد. او در حالی که سعی می کرد این فناوری را استاندارد کند و به تلفن های همراه امکان انتقال و نمایش پیام ها را بدهد، متوجه شد که میانگین جملات یا سوالات تنها به 160 کاراکتر نیاز دارد.
اولین اس ام اس در سال 1992 توسط بریت نیل پاپ وورس به مدیر اپراتور ودافون، ریچارد جرویس در مهمانی کارمندان در شب کریسمس ارسال شد که متن آن این بود: کریسمس مبارک. پاپ وورس سرویس ارسال پیام کوتاه یا همان اس ام اس را از کامپیوتر محل کار خود به یک گوشی موبایل اوربیتل 901 ارسال کرد.
امروز ارسال پیام بیشترین استفاده را در میان سرویس های انتقال اطلاعات توسط تلفن همراه دارد، به طوری که 74 درصد از همه موبایل های سراسر جهان را شامل می شود یا به عبارت دیگر، 2.4 میلیارد از 3.3 میلیارد مشترک از طریق ارسال پیام ارتباط برقرار می کنند.
تحقیقات نشنان می دهد که اس ام اس بازی هنگام رانندگی دو برابر خطرناک تر از رانندگی در خالت غیر عادی است. یکی نمونه از حواس پرتی هنگام رانندگی در سال 2008 در انفجار قطار Chat Worth کالیفرنیا اتفاق افتاد که جان 25 نفر را گرفت. طی تحقیقات مشخص شد که راننده قطار درست قبل از حادثه 45 پیام کوتاه ارسال کرده بود.
ارسال پیام زبان ویژه و جدیدی ایجاد کرده است که هدف آن کوتاه کردن تعداد کاراکترها است. محققان زبانشناس بر این عقیده اند که استفاده از زبان های عامیانه و اختصاری مانند چیزی که در زبان اس ام اس می بینیم در آینده منجر به تضعیف ادبیات و غلط دیکته ای و هجی کردن نادرست کلمات در میان کودکان شود.
از دلایل اصلی موفقیت اس ام اس این است که با همه گوشی ها می توان پیام کوتاه اراسل کرد و فعال کردن آن نیاز به چیزی ندارد. اس ام اس مقرون به صرفه ترین و ارزان تر از تماس تلفنی و استفاده از ان راحت است و امکان ارسال در تمامی شبکه ها را فراهم می کند. به این معنی که لازم نیست کاربران بدانند شخصی که برای او پیام ارسال می کنند از کدام شبکه موبایل استفاده می کند.
مردم هم به طور اعجاب انگیزی در این شیوه ی برقراری ارتباط تبحر پیدا کرده اند. در سال 2005 سونجا کریستیانسن از نروژ رکورد سریع ترین تایپیست پیام کوتاه را به ثبت رساند. معنی این پیام این بود: پیرانای تیزدندان از گونه سراسالموس و پیگوسنتروس، وحشی ترین ماهی آب شیرین در دنیا است. در واقع، انها به ندرت به انسان ها حمله می کنند. رکورد کنونی 37.28 ثانیه است.
تایپ پیام منجر به عارضه تنوسینوویتز می شود که نوعی التهاب انگشت شست دست است و در اثر تایپ مداوم پیام ایجاد می شود.
اگر چه پیام رسانی تغییرات بسیار کمی داشته است، اما راه درازای را طی بیست سال گذشته طی کرده است. گذشت آن روزها که پیام کوتاه به عنوان یک قابلیت غیر ضروری به حساب می آمد و هرگز کسی سرو کارش به آن نمی افتاد. امروزه خیلی از ما بدون آن نمی توانیم زندگی کنیم.

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.